تاریخ مقاله: 2017-04-29  |  کد مقاله: 9

قالب های دستگاه تولید ظروف آلومینیومی

قالب دستگاه ظروف آلومینیومی

 

قالب سه کویت دستگاه ظروف آلومینیومی

 

قالبهای ظروف آلومینیومی یکبار مصرف از سری قالبهای سنبه ماتریس می باشد که از آخرین تکنولوژی  قالبها در آنها استفاده شده است به طوری که قسمتهایی از قالب توسط فشاز هوای محبوس جابه جا می شوند.

قالب سنبه ماتریس دستگاه ظروف آلومینیومی یکبار مصرف.

سنبه و ماتریس از مهم ترین و دقیق ترین قسمت های تشکیل دهنده قالب می باشند که در واقع فرم مورد نظر و نهایی در این دو قطعه شکل می گیرد.

سنبه: سنبه در اصطلاح نر نام دارد. یکی از اساسی ترین قسمت های قالب سنبه است که جنس آن عموما از فولاد می باشد. قسمت بالایی سنبه از یخ یا پله درست شده است تا بتواند توسط سنبه گیر در جای خود قرار گیرد.

سنبه ها بعد از ساخت توسط عملیات حرارتی آبکاری می شود. بعد از سختکاری (عمیلیات حرارتی) استحکام آنها از لحاظ سایشی بالا رفته اما در اثر زمان کار زیاد تیزی خود را از دست خواهد داد که بعد از کند شدن به توسط ماشینهای صنعتی مانند سنگ مغناطیس لبه ی آنها به حالت اول بر میگردد. قابل ذکر است که تمامی مراحل ماشینکاری اعم از سوراخها ، رزوه ها ، سوهانکاری و زدن برقوها قبل از مرحله ی سختکاری باید انجام شود زیرا بعد از عملیات هیچگونه ماشینکاری بر روی سمبه و ماتریس انجام نخواهد گرفت. نوع سختکاری و درجه آن که راکول نامیده میشود به فولاد و ضخامت ورقی که باید برش خورده شود بستگی دارد. به طور معمول بین 55 تا 60 راکول میباشد.

ماتریس : ماتریس نیز اکثرا از جنس فولادهای سنبه ساخته می شود و تلروانس بین سنبه و ماتریس باید به مقدار معینی باشد در غیر اینصورت یا قطعه کار مطابق ابعاد خواسته شده تولید نمی شود. و یا اگر تلروانس زیاد باشد قطعه بجای بریده شدن داخل ماتریس شده و به حالت کشش پاره می شود.

برای اینکه قطعات بتوانند به راحتی از داخل ماتریس بیرون ریخته شوند فقط قسمتی از سر ماتریس مطابق قطعه کار بوده و بقیه آن تا انتها گشاد تر می باشد.

ماتریس توسط چند پیچ و پین به کفشک پائینی بسته می شود تا نسبت به سنبه ها در جای مناسب قرار گرفته و لبه سنبه و ماتریس در گیر نشوند و شکسته شوند. بعضی ماتریس ها که ساخت آنها بصورت یک تیکه مشکل بوده و یا خیلی بزرگ باشند بصورت چند تیکه می شوند و به روشهای مختلف تولید می شوند.

عملکرد کلی این قالب ها به این صورت است که ابتدا باید عملیات بلنکینگ صورت بگیرد و سپس عملیات فرم دهی و بعد خروج محصول از داخل قالب صورت میگیرد .

وقتی کفشک بالا به سمت پایین هدایت می شود ابتدا فویل آلومینیومی توسط یک قطعه نگه داشته می شود سپس قسمت دور قالب عملیات بلنکینگ را انجام میدهد و فویل به اندازه مورد نیاز بریده می شود سپس قالب سنبه فویل آلومینیومی بریده شده را به داخل ماتریس هدایت میکند وعملیات فرم دهی صورت میگیرد.پس از فرم دهی نیروی مکشی که در کفشک بالا تعبیه شده ظرف را مکش میکند و همراه با کورس بالا رفتن پرس ظرف آلومینیومی هم از قالب خارج می شود و پس از رها شدن توسط نیروی فشار هوای دیگری به سمت استکر هدایت می شود.

مشاهده ی فیلم قالبهای تولید ظروف آلومینیومی

ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0
*نام شما:

ایمیل شما (محرمانه)

شماره تلفن (محرمانه)

*پیام شما:
رتبه: بد خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید: