انواع لیوان کاغذی

انواع لیوان کاغذی 

لیوان‌های یکبار مصرف را می‌توان یکی از پراستفاده‌ترین و پرفروش‌ترین نوع از ظروف یکبار مصرف دانست. این لیوان‌ها که در فضاهای بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دو نوع پلاستیکی و کاغذی تولید می‌شوند. ازآنجایی‌که استفاده از لیوان‌های یکبارمصرف پلاستیکی، مضرات زیادی از لحاظ سلامتی و محیط زیست به‌همراه دارد، استفاده از لیوان‌های کاغذی، بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است. زیرا لیوان‌های کاغذی، نه‌تنها قابلیت بازیافت دارند و سرطان‌زا نیستند، بلکه تنوع بسیار زیادی نیز دارند. این تنوع زیاد در مدل‌های مختلف لیوان کاغذی باعث شده تا این محصول به‌خوبی تمام نیازهای مصرف‌کنندگان را برطرف کند و بازار فروش بسیار خوبی داشته باشد. ما در این مقاله از سایت تجهیزفناوری تهران، قصد داریم شما را با انواع لیوان کاغذی آشنا کرده و ویژگی‌های خاص هرمدل را برای شما بیان کنیم. پس تا پایان این مقاله، همراه ما باشید تا انواع لیوان کاغذی را بشناسید.

بررسی تنوع لیوان کاغذی موجود در بازار

همانطور که اشاره کردیم، لیوان‌های کاغذی برخلاف لیوان‌های پلاستیکی یکبارمصرف، تنوع بسیار زیادی دارند. این لیوان‌ها را می‌توان براساس ویژگی‌ها و فاکتورهای مختلفی همچون: سایز و ابعاد، نوع و جنس کاغذ به‌کار رفته در تولید لیوان و یا مدل و طرح ظاهری لیوان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. اما رایج‌ترین نوع دسته‌بندی انواع لیوان کاغذی، براساس تک جداره یا دوجداره بودن آن‌ها است. زیرا این موضوع می‌تواند در کاربرد لیوان تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. به‌عنوان مثال، لیوان کاغذی دوجداره و درب‌دار بهترین انتخاب برای سرو نوشیدنی‌های گرم، به‌ویژه برای کافه‌هایی است که سرویس بیرون‌بر دارند و می‌خواهند زمان زیادی نوشیدنی دمای خود را حفظ کند. اما لیوان‌های کاغذی تک جداره، بیشتر برای سرو نوشیدنی‌های سرد و خنک مناسب هستند. در ادامه این نوع لیوان‌های کاغذی را بیشتر به شما معرفی می‌کنیم.

1.   لیوان کاغذی تک جداره

لیوان کاغذی تک جداره را با نام لیوان کاغذی یک‌رو یا لیوان کاغذی معمولی نیز می‌شناسند. این نوع لیوان کاغذی از کاغذ یک‌رو پلی اتیلنی ساخته می‌شود و قیمت کمتری نسبت به سایر لیوان‌های کاغذی دارد. کاغذ پلی‌اتیلن برای جلوگیری از نشت مایعات به بیرون لیوان استفاده می‌شود و به‌صورت یک‌رو پلی‌اتیلن و دورو پلی‌اتیلن تولید می‌شود. این نوع لیوان‌ها، در ابعاد مختلفی از 70 سی‌سی تا 360 سی‌سی تولید می‌شود و برای سرو نوشیدنی‌های سرد و استفاده‌های روزمره در خانه، مهمانی‌ها و یا کافه‌ها و رستوران‌ها مناسب است.

2.   لیوان کاغذی دوجداره

لیوان‌های دوجداره، لیوان‌هایی هستند که برای ساخت آن‌ها از دو لایه کاغذ استفاده می‌شود. ساختار این نوع لیوان‌های کاغذی به‌گونه‌ای است که فاصله‌ی کمی درمیان دو لایه کاغذ درنظر می‎گیرند و به این صورت مانع از انتقال حرارت نوشیدنی داخل لیوان به بیرون می‌شوند. به این شکل، نه‌تنها دمای نوشیدنی داخل لیوان مدت بیشتری حفظ می‌شود، بلکه حرارت نوشیدنی، به دست فردی که لیوان را گرفته است، منتقل نمی‌شود. باتوجه به ساختار ویژه‌ی لیوان‌های کاغذی دوجداره، قیمت این لیوان‌ها نسبت به لیوان‌های تک جداره، کمی بیشتر است. اما ویژگی‌های کاربردی این نوع لیوان باعث شده تا مصرف بسیار زیادی دربین مردم داشته باشد.

3.   لیوان کاغذی درب‌دار

سومین نوع از انواع لیوان کاغذی، لیوان‌های کاغذی درب‌دار هستند. این نوع لیوان‌ها یک درب یا درپوش پلاستیکی دارند که روی دهانه‌ی لیوان قرار می‌گیرد و مانع از سرد شدن نوشیدنی یا ریختن نوشیدنی می‌شود. لیوان کاغذی درب‌دار انواع مختلفی دارد و به‌صورت تک جداره و دوجداره تولید می‌شود. ازآنجایی‌که این نوع لیوان‌ها ظاهر زیباتر و شیک‌تری دارند، برای استفاده در تمام مکان‌ها و مراسم‌ها کاملاً مناسب هستند. اما بیشترین استفاده از لیوان‌های کاغذی درب‌دار برای سرو نوشیدنی‌های گرمِ بیرون‌بر است و به‌همین خاطر بعضی از افراد این لیوان‌ها را به اسم لیوان یکبارمصرف بیرون‌بر نیز می‌شناسند.

انواع لیوان کاغذی براساس اندازه و سایز

یکی دیگر از روش‌های دسته‌بندی انواع لیوان کاغذی، دسته‌بندی لیوان‌ها باتوجه به ابعاد و سایز آن‌ها است. امروزه، با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های تولید لیوان کاغذی، می‌توان این لیوان‌ها را در هر ابعاد و اندازه‌ای تولید کرد. اما به‌طور معمول لیوان‌های کاغذی از 70 سی‌سی تا 360 سی‌سی تولید می‌شوند و به سه نوع کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند. از لیوان‌های کاغذی 70 سی‌سی و کوچک که  به آن‌ها شات نیز گفته می‌شود، برای تست نوشیدنی‌ها یا برای سرو اسپرسو استفاده می‌کنند. لیوان‌های کاغذی بزرگ نیز که معمولاً به‌صورت درب‌دار تولید می‌شوند، بیشتر در کافه‌ها و رستوران‌ها و برای سرو نوشابه و سایر نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع لیوان کاغذی براساس جنس کاغذ استروک و طرح لیوان

ازآنجایی‌که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر لیوان کاغذی، جنس کاغذی استروکی است که در تولید آن مورد استفاده قرارگرفته، و یا طرحی که روی لیوان چاپ شده است، این لیوان‌ها را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد:

1.   لیوان کاغذی گلاسه

یکی از باکیفیت‌ترین نوع از انواع لیوان کاغذی، لیوان کاغذی گلاسه است. سطح بیرونی این لیوان‌ها با کاغذ استروک گلاسه تولید می‌شود و به این صورت، سطحی براق و زیباتر دارند. لیوان کاغذی گلاسه، نسبت به سایر لیوان‌ها، قابلیت چاپ بهتری دارد و به‌دلیل براقیت خوب سطح لیوان، می‌توان هرطرح و رنگی را روی این لیوان به‌خوبی، چاپ کرد. البته ازآن‌جایی که کاغذ استروک گلاسه، در داخل کشور موجود نیست و وارداتی است، هزینه تولید این لیوان‌ها کمی بیشتر از مدل‌های ساده است. اما زیبایی و کاربرد لیوان‌های کاغذی گلاسه باعث شده تا فروش این مدل لیوان‌ها نیز بسیار زیاد باشد.

2.   لیوان کاغذی مات

می‌توان گفت ارزان‌ترین نوع از لیوان‌های کاغذی، لیوان کاغذی مات است. این نوع لیوان کاغذی که با استفاده از کاغذ استروک مات تولید می‌شود، معمولاً یک‌رو بوده و باتوجه به قیمت کمتر کاغذهای مات نسبت به استروک گلاسه، هزینه تولید این مدل لیوان کاغذی، کمتر از سایر مدل‌ها است. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که کاغذهای استروک مات به دو نوع ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند که طبیعتاً قیمت کاغذهای استروک ایرانی کمتر از کاغذهای خارجی و وارداتی است.لیوان‌های کاغذی مات، براقیت کمتری نسبت به لیوان‌های گلاسه دارند، به‌همین‌خاطر معمولاً طرح‌های ساده‌تر و تک‌رنگ را روی آن‌ها چاپ می‌کنند. قیمت مناسب لیوان کاغذی مات و کیفیت خوب این نوع لیوان کاغذی باعث شده تا میزان تولید و مصرف این نوع لیوان یکبارمصرف در کشور ما بسیار زیاد باشد. لیوان کاغذی مات، پرمصرف‌ترین نوع از ظروف یکبارمصرف کاغذی در کشور است.

3.   لیوان کاغذی کرکره‌ای

یکی از زیباترین و باکیفیت‌ترین نوع از انواع لیوان کاغذی، لیوان کاغذی کرکره‌ای است. لیوان‌های کرکره‌ای، از مواد اولیه باکیفیت و معمولاً به صورت دوجداره تولید می‌شوند. به همین دلیل، استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارند که نه‌تنها مانع از نشت نوشیدنی به بیرون لیوان می‌شود، بلکه برای مدت زمان بیشتری، دمای نوشیدنی را حفظ می‌کند. علاوه‌براین، لیوان‌های کاغذی کرکره‌ای، ظاهر بسیار زیبا و متفاوتی نیز نسبت به سایر لیوان‌های کاغذی دارند. سطح بیرونی این لیوان‌ها به‌صورت شیاردار ساخته می‌شود که این موضوع هم باعث زیباتر شدن لیوان می‌شود و هم مانع از انتقال حرارت نوشیدنی به دست فرد و سوختن دست می‌شود.لیوان‎های کاغذی کرکره‌ای یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده‌های تبلیغاتی است. زیرا ظاهر شیک و کیفیت عالی این لیوان‌ها توجه همه افراد را به‌خوبی جلب می‌کند.

4.   لیوان کاغذی تبلیغاتی

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم انواع لیوان کاغذی، قابلیت سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی لیوان‌های کاغذی است. یکی از روش‌های که شرکت‌های مختلف معمولاً از آن استفاده می‌کنند، چاپ نام یا شعار تبلیغاتی برند خود روی لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی است. این نوع لیوان‌ها معمولاً در سیمنارها، همایش‌ها یا حتی کافه‌ها و رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌خوبی توجه افراد را به برند موردنظر جلب می‌کنند.

مهم‌ترین نکته دررابطه به لیوان کاغذی تبلیغاتی، توجه به کیفیت لیوان و چاپ روی لیوان است. دقت داشته باشد که طرح یا شعاری که برای چاپ روی لیوان انتخاب کرده‌اید، باید با بالاترین کیفیت روی لیوان‌ها چاپ شود. نکته مهم دیگر نیز، قیمت لیوان کاغذی تبلیغاتی است. با توجه به کیفیت بسیار بالای این لیوان‌ها و سفارشی‌سازی آن‌ها، قیمت این نوع لیوان کاغذی، بیشتر از سایر انواع لیوان کاغذی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *