متریال و جنس لیوان کاغذی

متریال و جنس لیوان کاغذی

یکی از پرکاربردترین ظروف یکبار مصرف، لیوان‌های کاغذی هستند. این لیوان‌ها در محیط‌های مختلفی مانند کافه‌ها و رستوران‌ها، محل کار، خانه یا مراسم‌های مختلف، برای سرو انواع نوشیدنی سرد و گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور لیوانی که از جنس کاغذ تولید می‌شود، می‌تواند برای سرو نوشیدنی مورد استفاده قرار بگیرد؟

 آیا می‌دانید تفاوت کاغذ مورد استفاده در تولید لیوان کاغذی، با کاغذهای معمولی چیست؟

 آیا با متریال و مواد اولیه‌ای که برای تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا هستید؟

 اگر پاسخ شما به این سوال‎ها منفی است و دوست دارید بیشتر با متریال و جنس لیوان کاغذی آشنا شوید، با ما تا پایان این مقاله همراه شوید. ما در این مقاله، تلاش می‌کنیم شما را با متریال و جنس لیوان کاغذی آشنا کنیم و اطلاعات کاربردی و مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

جنس لیوان کاغذی

همانطورکه از نام این محصول مشخص است، جنس این لیوان‌های یکبار مصرف از کاغذ است. اما نوع کاغذی که برای تولید این لیوان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با کاغذهای معمولی متفاوت است. زیرا همانطورکه می‌دانید، کاغذهای معمولی در تماس با آب یا مایعات، خمیر می‌شوند و استحکام و حالت اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند. به‌همین دلیل باید تکمیلی روی کاغذ انجام شود، تا در برابر آب و مایعات، مقاوم شود و حالت خود را حفظ کند تا بتوان از آن در تولید این لیوان‌ها استفاده کرد.

برای این منظور، از یک ماده‌ی پلیمری ضدآب به نام پلی‌اتیلن استفاده می‌شود. با استفاده از این ماده، روکشی روی کاغذهای معمولی ایجاد می‌کنند که کاغذ را ضدآب کرده و مانع از تغییر شکل دادن یا خمیر شدن کاغذ در مجاورت مایعات می‌شوند. به این صورت، با یک لایه پلی‌اتیلن، روی کاغذ را کاور می‌کنند و کاغذ پلی‌اتیلنی تولید می‌کنند که ماده‌ی اصلی برای تولید لیوان‌های کاغذی است.

کاغذهای پلی‌اتیلنی نیز به دو دسته‌ی کاغذ یک رو یا کاغذ دو رو (دو لایه) تقسیم می‌شوند. کاغذهایی که تنها یک سمت آن‌ها روکش پلی‌اتیلنی دارند، کاغذهای ضعیف‌تری هستند که با نام کاغذ یک رو پلی‌اتیلن شناخته می‌شوند. اما برای تولید کاغذهای دو رو پلی‌اتیلن نیز، هر دو سمت کاغذ با ماده‌ی پلی‌اتیلن کاور می‌شود. این کاغذها، مقاومت بیشتری در برابر آب و مایعات دارند و نه‌تنها مانع از نشت هرگونه رطوبتی به بیرون لیوان می‌شوند؛ بلکه دمای نوشیدنی درون لیوان را نیز برای مدت بیشتری حفظ می‌کنند.

انواع کاغذ مورد استفاده در تولید لیوان کاغذی

همانطورکه اشاره کردیم، جنس لیوان کاغذی از کاغذ پلی‌اتیلنی است که خاصیت ضدآب دارد. اما این کاغذهای پلی‌اتیلنی انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی و مشخصات خاص خود نیز را دارند. در ادامه به انواع کاغذهایی که در تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا می‌شویم.

  1. کاغذ مات ایرانی: کاغذ مات ایرانی یکی از ارزان‌ترین و بهترین گزینه‌ها برای تولید لیوان کاغذی است. این کاغذ، یک رو پلی‌اتیلن است و تنها لایه‌ی درونی آن‌ها با پلی‌اتیلن، کاور شده است. این نوع کاغذ، در ایران تولید می‌شود و به‌همین دلیل قیمت نسبتاً کمتری از سایر کاغذهای تولید لیوان کاغذی دارد.
  2. کاغذ گلاسه: کاغذ گلاسه یکی از بهترین کاغذها، برای تولید لیوان‌های کاغذیی است که طرح‎های پیچیده و شلوغ دارند، این نوع کاغذ، از نوع کاغذهای دو رو پلی‌اتیلنی است. این کاغذها، سطح صاف‌تر و یک‌دست‌تری نسبت به کاغذهای مات ایرانی دارند و کیفیت چاپ روی آن‌ها بهتر است.
  3. کاغذ کرافت: کاغذهای کرافت نیز از نوع کاغذهای یک رو پلی‌اتلین هستند. این کاغذها مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارند و لیوان‌هایی که از جنس کاغذ کرافت تولید می‌شوند، بیشتر برای سرو نوشیدنی‌های گرم مانند چای و قهوه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاغذ کرافت نیز مانند کاغذ گلاسه، در ایران تولید نمی‌شود و از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شود.
  4. کاغذ GC4: جدیدترین کاغذی که برای ساخت لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاغذ GC4 است. این نوع کاغذ، شبیه به کاغذهای کرافت است اما کیفیت و ویژگی‌های بهتر و متفاوتی نسبت به کاغذ کرافت دارد. بهترین جنس لیوان کاغذی نیز، لیوان‌های کاغذیی هستند که از کاغذ GC4 تولید می‌شوند.

انواع مواد اولیه و متریال تولید لیوان کاغذی

تولید لیوان کاغذی، فرآیند بسیار ساده و آسانی دارد و به مواد اولیه‌ی کمی نیز نیاز دارد. اصلی‌ترین ماده و متریالی که برای تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خمیر کاغذ است. به خمیر کاغذ، کاغذ پالپ نیز گفته می‌شود. 

این ماده از جنس سلولز چوب است و از الیاف چوبی به‌دست می‌آید. برای تولید خمیر کاغذ، ابتدا درختان را می‌برند و سپس تحت یک فرآیند به نام فرآیند پالپسازی، چوب را به خمیر کاغذ تبدیل می‌کنند. در این فرآیند از حرارت، فشار و مواد شیمیایی استفاده می‌شود که باعث ترکیب الیاف چوبی با یکدیگر و تولید خمیر کاغذ می‌شود.

 

متریال و جنس لیوان کاغذی

کاغذ پالپ، قابل بازیافت بوده و قابلیت شکل‌دهی بسیار خوبی دارد. به‌همین دلیل، بهترین متریال برای تولید لیوان کاغذی محسوب می‌شود. اما برای آنکه بتوان از خمیر کاغذ در تولید لیوان کاغذی استفاده کرد، باید با استفاده از پلی‌اتلین، خاصیت ضدآب به آن بخشید. 

پس از آنکه با استفاده از یک لایه پلی‌اتیلن، خمیر کاغذ را به‌خوبی در برابر آب، مقاوم می‌کنند، آن را به‌شکل ورقه‌های نازک کاغذ یا رول درمی‎آورند تا برای تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار بگیرد. خمیر کاغذ یا همان کاغذ پالپ، انواع مختلفی دارد، اما کاربرد و ویژگی‌های اصلی همه‌ی خمیرهای کاغذ، یکسان و مشترک است.

انواع خمیر کاغذ مورد استفاده برای تولید لیوان کاغذی

متریال و جنس لیوان کاغذی:  همانطورکه اشاره کردیم، اصلی‌ترین ماده یا متریال برای تولید لیوان کاغذی، خمیر کاغذ است که به نام کاغذ پالپ نیز شناخته می‌شود. اما این خمیر، انواع مختلفی دارد و از مواد مختلفی می‌توان خمیر کاغذ تولید کرد و برای ساخت لیوان کاغذی مورد استفاده قرار داد. در ادامه دو نوع از پراستفاده‌ترین خمیر کاغذ که در تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی خواهیم کرد.

اولین نوع خمیر کاغذ که در تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خمیر کاغذ سلولزی است. این نوع خمیر، از منابع چوبی تولید می‌شود و ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون انعطاف‌پذیری بالا و ضدآب بودن را دارد. لیوان‌های کاغذی که از خمیر کاغذ سلولزی تولید می‌شوند، مقاومت و استحکام بسیار زیادی دارند و کیفیت آن‌ها نیز بسیار بالا است.

متریال و جنس لیوان کاغذی: نوع دیگری از خمیر کاغذ که در تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد، خمیر کاغذ بازیافتی است. این نوع خمیر کاغذ از کاغذهای استفاده‌شده و قدیمی تولید می‌شود و با نام باگاس شناخته می‌شود. برای تولید این نوع خمیر کاغذ، کاغذهای استفاده‌شده را جمع‌آوری کرده و بازیافت می‌کنند تا به خمیر کاغذ تبدیل شوند.

 این خمیر می‌تواند در تولید لیوان کاغذی مورد استفاده قرار بگیرد و هزینه‌های تولید لیوان کاغذی را نیز تا حد زیادی، کاهش دهد. لیوان‌های کاغذیی که از این نوع خمیر کاغذ تولید می‌شوند، به حفظ بهتر محیط زیست نیز کمک می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی متریال و جنس لیوان کاغذی پرداختیم. همانگونه که در طول این مقاله اشاره کردیم، جنس لیوان‌های کاغذی از کاغذ پلی‌اتیلن است و بسته به نوع کاغذ، به چهار دسته‌ی لیوان کاغذی مات ایرانی، لیوان کاغذی گلاسه، لیوان کاغذی کرافت و لیوان کاغذی با کاغذ GC4 تقسیم می‌شود. ماده‌ی اولیه و متریال اصلی لیوان کاغذی نیز، خمیر کاغذ است. 

درواقع برای تولید یک لیوان کاغذی، ابتدا باید خمیر کاغذ را آماده کرد و سپس خمیر کاغذ را به شکل، رول یا ورقه‌های کاغذی درآورده و با استفاده از دستگاه تولید لیوان کاغذی، آن را به یک لیوان کاغذی باکیفیت، تبدیل کرد.

فراموش نکنید که بهترین متریال برای تولید لیوان کاغذی، خمیر کاغذ بازیافتی است. زیرا علاوه‌بر کم کردن هزینه‌های تولید، به حفظ بهتر و بیشتر محیط زیست نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *