بسته‌بندی لیوان کاغذی

بسته‌بندی لیوان کاغذی

یکی از مهم‌ترین مراحل پس از تولید لیوان کاغذی، بسته‌بندی لیوان کاغذی است. برای رعایت بهتر بهداشت، پس از تولید لیوان کاغذی، باید این لیوان‌ها را درون یک بسته‌بندی مناسب و بهداشتی قرار داد و سپس برای مشتری ارسال کرد. شاید فکر کنید بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذی، موضوع ساده و حتی بی‌اهمیتی باشد. اما اینطور نیست! بسته‌بندی صحیح و بهداشتی این لیوان‌ها بسیار حائز اهمیت است و فواید زیادی دارد. ازاین‌رو، در این مقاله از سایت تجهیز فناوری تهران به سراغ بررسی این موضوع رفته‌ایم. تلاش می‌کنیم در این مطلب، شما را با انواع بسته‌بندی لیوان کاغذی و دستگاه بسته‌بندی لیوان کاغذی آشنا کنیم و نکات و موارد مهمی که در این رابطه وجود دارد را به شما آموزش دهیم. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بسته‌بندی لیوان کاغذی چگونه است؟

برای آنکه با بسته‌بندی لیوان کاغذی و انواع آشنا شویم باید بدانید که بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذی به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، بسته‌بندی لیوان‌ها پس از تولید و هنگام ارسال برای مشتریان مانند صاحبان کافه‌ها و رستوران‌ها است. بسته‌بندی دیگر برای زمانی است که نوشیدنی درون لیوان قرار گرفته و لیوان به همراه نوشیدنی داخلش باید برای ارسال به دست مصرف‌کنندگان آماده شود. هریک از این بسته‌بندی‌ها، روش و تجهیزات خاص خود را دارند و هر دو بسته‌بندی نیز بسیار مهم هستند.

در بسته‌بندی اول، معمولاً لیوان‌ها به دسته‌های 50 عددی تقسیم شده و با یک سلفون مخصوص پیچیده می‌شوند. سپس، این بسته‌های 50 عددی، درون کارتن‌های مقوایی قرار می‌گیرند و آماده ارسال برای خریداران می‌شوند. بسته به تعداد سفارش مشتری‌ها، این کارتن‌ها ابعاد و اندازه‌ی مختلفی دارند و تعداد لیوان درون هر کارتن نیز مختلف است. مهم‌ترین نکته در این بسته‌بندی، بهداشتی بودن سلفون‌ها و سالم ماندن لیوان‌ها درون کارتن بسته‌بندی، درحین ارسال و جابه‌جایی بار است.

اما بسته‌بندی دوم، دقت و توجه بیشتری نیاز دارد. کافه‌ها و رستوران‌ها، زمانی که سفارش نوشیدنی گرم بیرون‌بر دریافت می‌کنند، باید لیوان‌های کاغذی نوشیدنی را به شکل درستی بسته‌بندی کنند و به دست مشتری برسانند. این بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که علاوه‌بر حفظ دمای نوشیدنی داخل لیوان و گرم نگه داشتن آن، مانع از ریختن نوشیدنی‌ها درحین جابه‌جایی شود. برای این منظور، معمولاً از یک سینی کاغذی مخصوص حمل لیوان کاغذی استفاده می‌کنند. این سینی‌های مقوایی، به شکل جعبه‌ی بدون درب هستند و بسته به ابعادی که دارند، دو یا چهار فضای اختصاصی برای قرار گرفتن لیوان، در آن‌ها طراحی و تعبیه شده است. این بسته‌بندی لیوان کاغذی نوشیدنی‌های بیرون‌بر، به حمل راحت‌تر لیوان‌ها نیز کمک می‌کند.

انواع کارتن بسته‌بندی لیوان کاغذی

کارتن‌های بسته‌بندی لیوان‌های کاغذی انواع مختلفی دارند. اولین بسته‌بندی، کارتن‌های مقوایی بسته‌بندی لیوان کاغذی با ظرفیت 1000 عددی هستند. درون این بسته‌بندی‌ها، 20 بسته لیوان کاغذی 50تایی قرار می‌گیرد. این لیوان‌ها معمولاً 220 سی‌سی هستند که همان لیوان‌های کاغذی معمول و رایج هستند.

بسته‌بندی بعدی، کارتن‌های 1500 عددی هستند. این بسته‌بندی‌ها از 30 بسته لیوان کاغذی 50تایی تشکیل می‌شوند. بسته‌بندی آخر نیز، کارتن‌های 2000 عددی هستند که شامل 40 بسته لیوان کاغذی می‌شوند. هر نوع لیوان کاغذی، مانند لیوان 220 سی‌سی یا بزرگتر، را می‌توان درون این کارتن‌ها قرار داد.

آشنایی با سلفون بسته‌بندی لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی

همانطور که اشاره کردیم، برای بهداشتی‌تر بودن فرآیند بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذی، باید پیش از قرار دادن لیوان‌ها درون کارتن بسته‌بندی، لیوان‌ها را با سلفون مخصوص، بسته‌بندی کرد. سلفون‌هایی که برای بسته‌بندی لیوان کاغذی یکبار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از جنس پلاستیک‌های درجه یک و باکیفیت تولید شوند تا استانداردهای لازم بهداشتی را داشته باشند. زیرا مهم‌ترین نکته در بسته‌بندی لیوان کاغذی، توجه و رعایت نکات بهداشتی است. ازآنجایی‌که این لیوان‌ها، برای مصرف مواد آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید به گونه‌ای بسته‌بندی و حمل شوند که هیچ‌گونه، میکروب و آلودگی به آن‌ها وارد نشود.

سلفون‌های بسته‌بندی لیوان یکبار مصرف کاغذی، در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. اما رایج‌‎ترین سایز سلفون که برای بسته‌بندی لیوان‌های کاغذی مورداستفاده قرار می‌گیرد، سلفون 13 در 50 سانتی‌متر است.

فواید و ضرورت بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذی

بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذی، ضرورت و فایده‌های بسیار زیادی دارد. ممکن است تصور کنید که این کار تنها برای رعایت مسائل بهداشتی انجام می‌شود. اما درواقع اینطور نیست. در ادامه به بیان و بررسی فواید و ضرورت بسته‌بندی لیوان کاغذی می‌پردازیم.

  1. رعایت موارد بهداشتی: اولین مورد، رعایت موارد بهداشتی و تمیزی لیوان‌ها است. همانطور که گفته شد، مهم است که هیچ آلودگی و میکروبی به درون لیوان‌ها وارد نشود. مهم‌ترین راه برای جلوگیری از این موضوع نیز، بسته‌بندی درست لیوان‌ها است. یک لیوان کاغذی باید به‌گونه‌ای بسته‌بندی شود که از زمان تولید تا زمانی که مشتری نوشیدنی درون لیوان را میل می‌کند، هیچ‌گونه میکروب و آلودگی به درون آن انتقال پیدا نکند.
بسته‌بندی لیوان کاغذی
  1. حفاظت فیزیکی: بسته‌بندی صحیح می‌تواند از آسیب دیدن لیوان در برابر ضربه، خراش یا آسیب‌های دیگر نیز به خوبی محافظت کند. همچنین، اگر این بسته‌بندی به صورت اصولی و درست انجام شود، از تا خوردن یا تغییر شکل دادن لیوان‌ها در طول حمل و نقل و تحویل به مشتری نیز جلوگیری می‌کنند.
  2. تبلیغات برند: یکی از فواید جانبی بسته‌بندی لیوان کاغذی، امکان تبلیغ کردن برند خود روی بسته‌بندی است. شما می‌توانید نام، لوگو یا شعار برند خود را به‌عنوان تولیدکننده‌ی لیوان‌ها، روی بسته‌بندی هک کنید تا در هنگام حمل و نقل لیوان، سایر افراد نیز با برند شما آشنا شوند.
  1. گرم نگه داشتن نوشیدنی درون لیوان: با بسته‌بندی مناسب، می‌توان از سرد شدن نوشیدنی درون لیوان نیز جلوگیری کرد. حفظ دمای مطلوب برای نوشیدنی‌های گرم بیرون‌بر، چالش مهمی برای کافه‌ها و رستوران‌ها است که می‌توانند با استفاده از یک سیستم بسته‌بندی صحیح، آن را حل کنند.
  2. سهولت در حمل و نقل لیوان‌ها: بسته‌بندی صحیح، موجب راحت‌تر شدن انتقال و جابه‌جایی لیوان‌ها، از محل کافه یا رستوران تا زمان رسیدن به دست مشتری‌ها نیز می‌شود.

دستگاه بسته‌بندی لیوان کاغذی

دستگاه‌های مختلفی هستند که برای بسته‌بندی لیوان کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هریک از این دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و کاربرد خاص خود را دارند. اما بهترین و معمول‌ترین نوع دستگاه بسته‌بندی لیوان کاغذی که در کشور ما وجود دارد، دستگاه سیل القایی برای بسته‌بندی کردن لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی است. این دستگاه برای پملپ کردن و بسته‌بندی کردن لیوان‌های کاغذیی که با نوشیدنی‌های گرم همچون چای یا قهوه پر شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از دستگاه سیل القایی می‌توانید به راحتی، درب لیوان‌های کاغذی که نوشیدنی گرم بیرون‌بر دارند را پلمپ کنید. این کار نه تنها از سرد شدن دمای نوشیدنی درون لیوان جلوگیری می‌کند؛ بلکه مانع از بیرون ریختن نوشیدنی از لیوان نیز می‌شود. این موضوع، به خوبی ضرورت استفاده از یک دستگاه بسته‌بندی لیوان کاغذی در کافه‌ها و رستوران‌ها را نشان می‌دهد.

دستگاه‌های بسته‌بندی القایی، انواع مختلفی دارند و در دو نوع دستی و نیمه اتوماتیک، تولید می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به نیاز و توان مالی خود، بهترین نوع از این دستگاه‌ها را برای کسب و کار خود تهیه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *